PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=381854}
5,8 59 520
ocen
5,8 10 1 59520
4,7 9
ocen krytyków
Świadek koronny
powrót do forum filmu Świadek koronny

tę tezę może byc sprawa Olewnika. Gdzie mafia trzymałaby ofiare w studzience kanalizacyjnej. Tak nie działa mafia. Mafiosi działaja na giełdach finansowych, robia przekręty wraz z umoczonymi politykami, ale nie ściągają haraczy tak jak w Polsce, nie robią porwań dla okupu, przez mafię nie giną zwykli ludzie. Dlatego też karteli (Kolumbia, Meksyk) produkujących narkotyki nie można nazwać mafią ( w Meksyku wskutek działań karteli zginęło kilkanaście tysięcy osób). Mafia jest np w Rosji, w skład jej szeregów wchodza dawni "towarzysze" z KGB, ma ona powiązania z wpływowymi ludźmi w kraju

ocenił(a) film na 5
videonarkoman

Mafią w dzisiejszych czasach nazywamy każdą grupe/organizacje przestępczą. Tak się przyjęło. Nieważne czy sprzątają niewinne osoby, czy ściągają haracze. Jeżeli chcesz być aż tak dokładny to prawdziwej mafii nigdzie poza Włochami nie powinieneś szukać. Mafia miała swoje narodziny na Sycylii i tylko ich można tak w sumie nazywać. Dla Włochów oprócz samej organizacji przestępczej Mafia oznacza rodzinny interes ze ściśle określonym kodeksem. Jeżeli mam być szczery to Hollywood strasznie wyidealizował Włoską mafie. Pokazali Włochów, zwykłych bandziorów ze stylem i klasą, a prawda jest taka, że Włoska mafia bazowała i bazuje na tej samej zasadzie co inne grupy przestępcze, czyli dresy osiłki co mają problem z wysłowieniem się :) Także nie ma co pokazywać definicji "mafii" jako wyższej klasy grupy przestępczej. Media teraz nazywają mafią każdą grupe przestępczą i ja tam mogę na to przymknąć oko. Wszystkie mafie to i tak bandziory tylko na różnych szczeblach. Styl gangstera jednak jest wypromowany przez hollywood.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones